jún 15 2009

Radikális állatvédők

Tegnap a TV2 csatorna Napló című műsorában riportot közöltek olyan csoportokkal, akik magukat radikális állatvédőknek nevezik. Céljuk, hogy minden tudottá vált olyan esetben, amikor állatkínzók elkerülik a törvényi büntetést (mint jelenleg a két Baranya megyei kamasz, akik kismacskákat kínoztak halálra különös és perverz kegyetlenséggel), utólag a bűnösöket felkeresve alapos veréssel torolják meg a bűntettet.

Bár általánosságban pacifista vagyok, s bűnnek gondolok minden erőszakot, azzal egyet kell értenem, hogy jelenleg – a magyarországi joggyakorlat túlzottan is elnéző volta miatt – nincs más mód, hogy valami elrettentő, visszatartó erő jelenjen meg a védtelen állatokat megkínzó elmebetegek előtt, ami miatt talán kétszer is meggondolják ezután, tegyenek-e ilyet. Az állatok jogos védelme megér ennyit, erkölcsileg melléjük állok, a radikális állatvédők mellett vagyok.

Mindamellett szinte magányos Robin Hood-oknak is tartom őket, hiszen addig, míg a köz nem taszítja ki ezeket a selejteket (és itt az állatkínzókra gondolok), hovatovább sokan nem is tartják (akkora) bűnnek, és az állatokra tárgyként, elpusztítható, megkínozható valamiként tekintenek, nos addig azokat, akik akár erőszakhoz is folyamodnak az állatok védelmében, bizony sokan elítélik.

Hozzájuk szólok most: az állatok éppoly csodás teremtményei a Földnek, mint az emberek. Törékenyek, sebezhetőek, mint mi magunk is. Ha valaki embert öl, a közösség felzúdul, ha állatot öl, abban már kisebb az összhang. „Arra teremtették az állatokat, hogy megegyük őket, hogy bőrükből, szőrméjükből ruhát készítsünk...” tartják sokan. Nekik ajánlanám a következő játékot. Képzeljenek maguk elé egy olyan fordított világot, ahol mi emberek élünk ólakban, aklokban, istállókban, s várjuk a hamarosan bekövetkező véget, a vágást egy iparosított mészárszéken, avagy vadásznak ránk, úgymond sportból, esetleg jól megínoznak bennünket, csak mert megtehetik... Jó játék, ugye?

Az emberiség történetének igen hosszú szakasza kellett hozzá, hogy egyik embert a másikkal egyenlőnek gondoljuk, s ne legyen természetes, hogy rabszolgáink vannak, akiket akár naponta megverhetünk, megerőszakolhatunk és semmibe vehetjük emberi méltóságukat.
Mikorra lesz annyira felnőtt és valóban értelmes faj az emberiség, hogy észrevegye: minden érző lény ugyanolyan jogon él a Földön, mint mi, sem birtokolni, sem elpusztítani, sem pedig bántalmazni nincs jogalapunk őket.

És egy másik video ugyanebben a témában:

És még pár link:

index.hu/belfold/radall12/

allatvedo.virtus.hu/


A bejegyzés trackback címe:

https://allatvedovegetarianus.blog.hu/api/trackback/id/tr221187717

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Zoo.Lee 2009.06.28. 18:37:29

Kedves Blog Írók!

Az állatvédelem egy nagyon érzékeny téma egy olyan világban, amelyben önmagunkat szeretjük a legjobban (?). Nekem személy szerint az a véleményem, hogy a végső felelősök az állatok szenvedéseiért azok az emberek, akik semmibe veszik az állatok érzéseit, kvázi tárgyként kezelik őket. Hogy megoldás lenne-e a radikalizálódó állatvédelem? Nem hinném. Ezek az akciók senkit nem fognak visszatartani attól, hogy folytassa embertelen praktikáit az állatok rovására - itt ember milliókról van szó. Attól, hogy elvernek egy-egy szerencsétlen flótást szerintem csak ellenszenvet ébresztenek azokban, akik amúgy sem tisztelik az állatokat. Jó, hogy az állatvédők titokban mosolyognak, amikor hallanak egy ilyen hírt, de nem őket kell meggyőznünk, hogy rossz, az amit tesznek. A célcsoportot nem lehet megfegyelmezni ilyen akciókkal. Szerintem az lenne hatásos, ahogy Floridában van: ott nagyon keményen és következetesen büntetik azokat, akik nem tartják rendben az állataikat vagy fellépnek ellenük. Bilincs, több ezer dolláros bírság, elzárás, közmunka. Ami Magyarországot illeti, itt elvi állatvédelemről beszélünk, a törvény azonban annyit ér, amennyire sikerül azt betartatni, illetve amennyire képes visszaszorítani az állatok öncélú kizsákmányolását. Igaza van Gandhi-nak, aki azt mondja, hogy egy társadalom fejlettsége jól mérhető azon, hogyan bánik az állataival.

Egy azonban biztos és ebben nincsen tévedés. Minden egyes leölt, megkínzott, kizsarolt, stb. állat szenvedést zúdít az elkövető fejére. Ebben ne bosszúállást keressünk, hanem szenvedés általi fejlődési lehetőséget. Az egyes ember egyszer majd meg fogja érteni: nem lehet boldog soha, ha ő maga szenvedést ad más élőlényeknek.

Üdv,
ZooLee

novtam 2009.07.03. 14:02:37

Igazán jó volt olvasni hozzászólásodat Zoo.Lee!
Bárcsak mihamarabb eljönne az az idő, amikor efféle, az általad írt együttérzéssel és felelősséggel, békében élnek az emberek a Földön.
Gyanítom addig sok víz fog lefolyni a Dunán...

Zoo.Lee 2009.07.06. 00:10:16

Szia!

Én is könnyen elkeseredek, ha arra gondolok, hogy hol tartunk a fejlődésben, de ez a türelmetlenségemnek köszönhető és annak, hogy tudom a múló percek mennyi szenvedést hordoznak ezen a földön. Bizakodással tekinthetünk azonban a jövőbe, hiszen az állatvédelmi törvények megjelenése, a klímaváltozás, a húsfogyasztással összefüggő betegségek tarolása, az egyre szabadabb sajtó (gondolj az Internet-re) mind-mind egy jobb világ eljövetelén dolgoznak. Paradox, de hidd el, csak szenvedés árán leszünk jobbak. A világ nem úgy fog megváltozni, hogy megnyílik az ég és az emberek félelmükben ’jó emberekké’ válnak, hanem lassan beérik az emberiség a sok szenvedés által. A human kiegyenlítetlen számlája hihetetlen nagy, ezért messze még a földi paradicsom világa. Én három félévet tanítottam egy fővárosi egyetemen, szemináriumokat tartottam és azt figyeltem meg, hogy az újabb generáció sokkal befogadóbb, képes meghallgatni a józan érvelést, még akkor is ha az éppen aktuális személyiségük ellen szól, tehát nem begyöpösödöttek, hanem nyitottak, ez nagyon-nagyon pozitív jel. Emlékszem egyszer beszélgettünk az állatokról és a húsfogyasztásról és soha addig nem tapasztalt figyelem, érdeklődés lett úrrá a hallgatókon, az egész olyan volt, mintha egy másik dimenzióba csöppentünk volna. Szóval, ha olykor el is vagyok keseredve, mindig arra gondolok, hogy a sok szenvedés után MINDEN élőlény végül elnyeri majd – nagyon hosszú idő múlva – a teljességet, amelyben nem fogunk különbséget tenni életbirodalmak között (ember, állat, stb.), mert megérezzük, hogy mindannyiunkban ugyanaz az erő munkálkodik, és ha bántok bárkit, magamat bántom, ez lesz az igazi testvéri tudatosodás. Mindez persze soha nem volt titkok, a felebaráti szeretet minden vallás sajátja és most ne beszéljünk az egyházakról, mert az egy külön sütemény.

Keep smiling!
Zoo-Lee

mókííí 2009.07.25. 22:44:36

@Zoo.Lee: Üdv! Nagyon bizakodó hangú az írásod,jó neked,talán,ha még hinni tudsz abban,hogy az emberiség valaha is megváltozik,én erre képtelen vagyok.Sokkal inkább ez egyre rosszabb lesz,úgy látom.Egyenlőség még mindig nincs az emberek közt,csak próbálják velünk elhitetni,faji különbségről beszélnek,holott nem erről van szó,van egy hatalom,aki irányít mindent,kizsákmányolja a népet,ez itt egyenlőség(nem országon belül,globálisan értem)?,,pénz és érdek szabja meg,mit tegyek és hol a helyem"
Szabad sajtó is két oldalas:igaz mi most megoszthatjuk véleményünket egymással,ami jó-thanx for Internet-de közben hátránya is van:anélkül befolyásolnak minket,hogy észrevennénk azt,mindenhonnan az árad felénk,ami egy felső rétegnek hasznos,és nem az,ami igazán fontos.Gondolj bele,ha média csak negyed annyi pénzt ölne a természet és főleg az állatok védelmének kihangsúlyozásába,mint mosóporreklámra,már haladnánk..De miért tennék,ha személyes érdekük nem kívánja ezt. Szörnyű belegondolni mennyi állat szenved nap mint nap(állatkínzás,állatkísérlet,élelmiszeripar...).
A radikálisokat nagyon meg tudom érteni,szívem szerint beállnék közéjük(nő létemre).Aki ezen tündéri lényeket bántani bírja,hát megérdemel egy kis "intezív magyarázatot"
Na és a haszonállatok-Régen talán még jobb volt,igaz szerencsétlen disznót,csirkét,kacsát,libát levágták akkor is,de legalább paraszbácsik/nénik tették,és volt addig egy életük,legelésztek maguknak,napfényt láttak.De most?A multicégek tenyésztik ki Őket,napfényt nem látnak életükben,zsúfolt helyeken élik le nyomorult életüket,csak az antibiotikum tartja össze őket,amit beléjük tuszkolnak,de mindez véget ér:amikor lemészárolják őket,de azt is hogyan?Futószalagokon.:(
Bizony én a jövőt úgy képzelem,hogy állatok már nem lesznek,vagy teljesen nyomorba süllyednek,és az embereket is majd robotok váltják fel,sőt egyenesen mi is odáig jutunk,hogy egy szűk vezető réteg kivételével kizsákmányolt élőlények leszünk..Mindez már elkezdődött.Néha ha elgondolkodom,szörnyű!! Génmanipuláció,robotok,chipek,klónozás..De majd visszakapjuk amit mi teszünk az állatokkal,nem is az emberiséget sajnálom én.,,Az ember ezt,ha egykor ellesi,vegykonyhájában ő is megteszi"
Szerintem minden gond ott kezdődött,mikor az emberi faj létrejött,addig micsoda harmónia lehetett.Aztán szép lassan minden romlott,legalább maradtunk volna buta ősemberek,hisz a hatalom egy ilyen gonosz faj kezébe kerüljön?Tragédia.

novtam 2009.07.25. 23:33:46

@mókííí: én úgy érzem, mindkét féle megközelítésnek van létjogosultsága és igazsága, neked is, és a békésebb megközelítésnek ugyanúgy. Az alapokat tekintve – én úgy látom – összhangban és egyetértésben vagyunk, azaz az állatok (jogainak), az élet védelme, mint eszme közös bennünk.
Oly sok témát hozol fel, szinte lehetetlen ilyen szűk keretek közt mélységében megtárgyalni, jómagam, ha meg akarnám nevezni azt az ős-okot, ami ide vezette a világot, ahol most állunk, az számomra az egyre elhatalmasodó ÖNZÉS, ami eluralkodott életünkön. Mint mammont, említhetnénk a pénzt is, de valójában ha nem lenne önzés, akkor a pénz sem így működne, ahogyan azt magunk körül látjuk.
A világ össz-vagyonának túlnyomó többsége egy maroknyi ember kezében összpontosul, ha csak ők lemondanának felhasználhatatlan mennyiségű pénzükről, nem lenne éhezés a Földön.
Ha nem lenne önzés, akkor másokra is legalább olyan fontos lényként tekintenénk, mint önmagunkra, így minden élőlény ugyanazt a tiszteletet kapná meg, mint amit magunk számára szeretnénk másoktól megkapni, alkalmasint kicsikarni. Csak ekkor – ebben a fiktív szép jövőbeni világban – nem lenne szükség állatvédelemre, akár békés, akár erőszakos módon. Addig viszont sok dolgunk akad. Akár így, akár úgy. Kinek-kinek vérmérséklete szerint.
süti beállítások módosítása